GMC10X5R225K16NT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:GMC10X5R225K16NT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603
TypeDescription
SeriesGMC
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance2.2 µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)