CHV1812N500103KXT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:CHV1812N500103KXT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 10000PF 500V X7R 1812
Part StatusActive
Capacitance10000 pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.118" (3.00mm)