GMC02CG100J16NT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:GMC02CG100J16NT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 10PF 16V C0G/NP0 0201
TypeDescription
SeriesGMC
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance10 pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)