GMC10CG0R5B100NTD - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:GMC10CG0R5B100NTD
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 0.5PF 100V C0G/NP0 0603
TypeDescription
SeriesGMC
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance0.5 pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)