GMC31X7R105K50NT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:GMC31X7R105K50NT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 1UF 50V X7R 1206
TypeDescription
SeriesGMC
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance1 µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)