GMC10CG510J100NT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:GMC10CG510J100NT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 51PF 100V C0G/NP0 0603
Part StatusActive
Capacitance51 pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)