GMC10X5R104K25NT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:GMC10X5R104K25NT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 0.1UF 25V X5R 0603
Part StatusActive
Capacitance0.1 µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)