CHV1206N500273KXT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:CHV1206N500273KXT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 0.027UF 500V X7R 1206
Part StatusActive
Capacitance0.027 µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)