GMC04X5R474K50NT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:GMC04X5R474K50NT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 0.47UF 50V X5R 0402
Part StatusActive
Capacitance0.47 µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)