GMC10X5R225M6R3NT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:GMC10X5R225M6R3NT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603
Part StatusActive
Capacitance2.2 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)