CHV0603N250151KCT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:CHV0603N250151KCT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 150PF 250V C0G/NP0 0603
TypeDescription
SeriesCHV
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance150 pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Voltage
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)