GMC10Y5V474Z16NT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:GMC10Y5V474Z16NT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 0.47UF 16V Y5V 0603
Part StatusActive
Capacitance0.47 µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)