CHV1206N2K0120JCT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:CHV1206N2K0120JCT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 12PF 2KV C0G/NP0 1206
Part StatusActive
Capacitance12 pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)