CHV1206N2K0221KXT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:CHV1206N2K0221KXT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 220PF 2KV X7R 1206
TypeDescription
SeriesCHV
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance220 pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Voltage
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)