CHV1812N1K0222KXT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:CHV1812N1K0222KXT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 2200PF 1KV X7R 1812
Part StatusActive
Capacitance2200 pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.118" (3.00mm)