CHV2225N2K0333KXT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:CHV2225N2K0333KXT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 0.033UF 2KV X7R 2225
Part StatusActive
Capacitance0.033 µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.250" W (5.70mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.118" (3.00mm)