GMC21Y5V105Z16NT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:GMC21Y5V105Z16NT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP0805 Y5V 1UF Z-TOL 16V
Part StatusActive
Capacitance1 µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)