GMC04X7R103K100NT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:GMC04X7R103K100NT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 0.01UF 100V X7R 0402
Part StatusActive
Capacitance0.01 µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)