CHV1808N2K0101JCT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:CHV1808N2K0101JCT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 100PF 2KV C0G/NP0 1808
TypeDescription
SeriesCHV
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance100 pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Voltage
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)