C324C223JAG5TA7301 - KEMET
Manufacturer Part Number:C324C223JAG5TA7301
Manufacturer:KEMET
Part of Description:CAP CER 0.022UF 250V C0G/NP0 RAD
TypeDescription
SeriesGoldMax 300 Comm C0G
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance0.022 µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesLow ESL
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)