CHV0805N250470JCT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:CHV0805N250470JCT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 47PF 250V C0G/NP0 0805
Part StatusActive
Capacitance47 pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)