GMC21X5R474K50NT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:GMC21X5R474K50NT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP0805 X5R .47UF 10% 50V
Part StatusActive
Capacitance0.47 µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)