GMC21X5R106K16NT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:GMC21X5R106K16NT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Part StatusActive
Capacitance10 µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)