GMC21CG122K50NT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:GMC21CG122K50NT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP0805 COG 1200PF 10% 50V
TypeDescription
SeriesGMC
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance1200 pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)