GMC10X7R154J25NT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:GMC10X7R154J25NT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 0.15UF 25V X7R 0603
Part StatusActive
Capacitance0.15 µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)