CHV1210N1K0272JXT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:CHV1210N1K0272JXT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 2700PF 1KV X7R 1210
Part StatusActive
Capacitance2700 pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.60mm)