CHV0603N250331JCT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:CHV0603N250331JCT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 330PF 250V C0G/NP0 0603
Part StatusActive
Capacitance330 pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)