CHV0805N500681KXT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:CHV0805N500681KXT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:CAP CER 680PF 500V X7R 0805
TypeDescription
SeriesCHV
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance680 pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Voltage
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)