VE-331M1CTR-0810S - SURGE
Manufacturer Part Number:VE-331M1CTR-0810S
Manufacturer:SURGE
Part of Description:CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
TypeDescription
SeriesVE
PackageTape & Reel (TR)Strip
Part StatusActive
Capacitance330 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency290 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)