V21M0003M - Waldom Electronics
Manufacturer Part Number:V21M0003M
Manufacturer:Waldom Electronics
Part of Description:MINI BASIC SWITCH
TypeDescription
SeriesV
PackageBox
Part StatusActive
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating (Amps)21A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC250 V
Voltage Rating - DC125 V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force400gf
Release Force80gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.039" (1.0mm)
Operating Temperature-25°C ~ 80°C