V16M0012R - Waldom Electronics
Manufacturer Part Number:V16M0012R
Manufacturer:Waldom Electronics
Part of Description:MINI BASIC SWITCH
TypeDescription
SeriesV
PackageBox
Part StatusActive
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating (Amps)16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC250 V
Voltage Rating - DC125 V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force100gf
Release Force20gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.039" (1.0mm)
Operating Temperature-25°C ~ 80°C