V16G21C25K(R) - Waldom Electronics
Manufacturer Part Number:V16G21C25K(R)
Manufacturer:Waldom Electronics
Part of Description:MINI BASIC SWITCH
TypeDescription
SeriesV
PackageBox
Part StatusActive
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating (Amps)16A (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC250 V
Voltage Rating - DC125 V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.063" (1.6mm)
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 4713
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Waldom Electronics Components
Z-15GS
Z-15GS Omron Automation & Safety Services
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V...