V16M0065M - Waldom Electronics
Manufacturer Part Number:V16M0065M
Manufacturer:Waldom Electronics
Part of Description:MINI BASIC SWITCH
TypeDescription
SeriesV
PackageBox
Part StatusActive
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating (Amps)16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC250 V
Voltage Rating - DC125 V
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.063" (1.6mm)
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 3787
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Waldom Electronics Components
21CX4
21CX4 Honeywell Sensing and Productivity Solutions
SWITCH SNAP ACT SPDTX4 15A 125V...