TL4019-31101SKM - Omron Automation & Safety Services
Manufacturer Part Number:TL4019-31101SKM
Manufacturer:Omron Automation & Safety Services
Part of Description:TL4019-3, 110VAC, PTR, 2NC+1NO+1
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:46 In Stock
TypeDescription
SeriesTL4019
PackageBulk
Part StatusActive
Circuit4PST-2NO/2NC
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating (Amps)4A (AC/DC)
Voltage Rating - AC230 V
Voltage Rating - DC24 V
Actuator TypePanel Disconnect
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Operating Force-
Release Force-
Pretravel-
Differential Travel-
Overtravel-
Operating Temperature-20°C ~ 55°C