ANT-916-ID-2000-SMA - Linx Technologies
Manufacturer Part Number:ANT-916-ID-2000-SMA
Manufacturer:Linx Technologies
Part of Description:RF ANT 916MHZ WHIP STR BRKT 2M
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:267 In Stock
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusActive
RF Family/StandardGeneral ISM
Frequency GroupUHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band)915MHz
Frequency Range895MHz ~ 945MHz
Antenna TypeWhip, Straight
Number of Bands1
VSWR1.9
Return Loss-
Gain1.6dBi
Power - Max-
FeaturesCable - 2m
TerminationSMA Male
Ingress ProtectionIP67
Mounting TypeBracket Mount
Height (Max)4.906" (124.60mm)