ANT-1.4-CW-HWR-SMA - Linx Technologies
Manufacturer Part Number:ANT-1.4-CW-HWR-SMA
Manufacturer:Linx Technologies
Part of Description:RF ANT 1.4GHZ WHIP TILT SMA MALE
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:414 In Stock
TypeDescription
SeriesHWR
PackageBulk
Part StatusActive
RF Family/Standard-
Frequency GroupUHF (1GHz ~ 2GHz)
Frequency (Center/Band)1.4GHz
Frequency Range1.35GHz ~ 1.45GHz
Antenna TypeWhip, Tilt
Number of Bands1
VSWR2
Return Loss-
Gain2.4dBi
Power - Max-
Features-
TerminationSMA Male
Ingress Protection-
Mounting TypeConnector Mount
Height (Max)5.591" (142.00mm)