ANT-2.4-CW-CT-SMA - Linx Technologies
Manufacturer Part Number:ANT-2.4-CW-CT-SMA
Manufacturer:Linx Technologies
Part of Description:RF ANT 2.4GHZ WHIP STR SMA MALE
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:551 In Stock
TypeDescription
SeriesCT
PackageBulk
Part StatusActive
RF Family/Standard802.15.4, Bluetooth, WiFi
Frequency GroupUHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency (Center/Band)2.4GHz
Frequency Range2.375GHz ~ 2.525GHz
Antenna TypeWhip, Straight
Number of Bands1
VSWR1.9
Return Loss-
Gain2.8dBi
Power - Max-
Features-
TerminationSMA Male
Ingress Protection-
Mounting TypeConnector Mount
Height (Max)4.449" (113.00mm)