ANT-418-CW-HWR-SMA - Linx Technologies
Manufacturer Part Number:ANT-418-CW-HWR-SMA
Manufacturer:Linx Technologies
Part of Description:RF ANT 418MHZ WHIP TILT SMA MALE
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:366 In Stock
TypeDescription
SeriesHWR
PackageBag
Part StatusActive
RF Family/StandardGeneral ISM
Frequency GroupUHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band)418MHz
Frequency Range398MHz ~ 438MHz
Antenna TypeWhip, Tilt
Number of Bands1
VSWR2
Return Loss-
Gain0.7dBi
Power - Max-
Features-
TerminationSMA Male
Ingress Protection-
Mounting TypeConnector Mount
Height (Max)5.591" (142.00mm)