ANT-916-CW-HWR-RPS - Linx Technologies
Manufacturer Part Number:ANT-916-CW-HWR-RPS
Manufacturer:Linx Technologies
Part of Description:RF ANT 916MHZ WHIP TILT RP-SMA
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:421 In Stock
TypeDescription
SeriesHWR
PackageBulk
Part StatusActive
RF Family/StandardGeneral ISM
Frequency GroupUHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band)915MHz
Frequency Range900MHz ~ 930MHz
Antenna TypeWhip, Tilt
Number of Bands1
VSWR2
Return Loss-
Gain1.2dBi
Power - Max-
Features-
TerminationRP-SMA Male
Ingress Protection-
Mounting TypeConnector Mount
Height (Max)5.591" (142.00mm)