RR2KP-UAC240V - IDEC
Manufacturer Part Number:RR2KP-UAC240V
Manufacturer:IDEC
Part of Description:RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:101 In Stock
TypeDescription
SeriesRR2KP
PackageBulk
Part StatusActive
Mounting TypeSocketable
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10 A
Switching Voltage240VAC, 30VDC - Max
Coil Current10.6 mA
Coil TypeLatching, Dual Coil
Features-
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Seal Rating-
Coil Insulation-
Must Operate Voltage192 VAC
Must Release Voltage-
Operate Time25 ms
Release Time-
Operating Temperature-5°C ~ 40°C