RV8H-1L1-AD24 - IDEC
Manufacturer Part Number:RV8H-1L1-AD24
Manufacturer:IDEC
Part of Description:RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:275 In Stock
TypeDescription
SeriesRV8
PackageBulk
Part StatusActive
Mounting TypeDIN Rail
Coil Voltage24VAC/DC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16 A
Switching Voltage250VAC - Nom
Coil Current21 mA
Coil TypeNon Latching
FeaturesSocket Included
Termination StyleScrew Terminal
Seal Rating-
Coil Insulation-
Must Operate Voltage19.2 VAC/DC
Must Release Voltage1.68 VAC/DC
Operate Time15 ms
Release Time15 ms
Operating Temperature-40°C ~ 55°C