RR3PA-UDC48V - IDEC
Manufacturer Part Number:RR3PA-UDC48V
Manufacturer:IDEC
Part of Description:RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:242 In Stock
Mounting TypeSocketable
Coil Voltage48VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10 A
Switching Voltage240VAC, 30VDC - Max
Coil Current30 mA
Coil TypeNon Latching
Features-
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Seal Rating-
Coil Insulation-
Must Operate Voltage38.4 VDC
Must Release Voltage4.8 VDC
Operate Time25 ms
Release Time25 ms
Operating Temperature-25°C ~ 40°C