RR1BA-ULDC24V - IDEC
Manufacturer Part Number:RR1BA-ULDC24V
Manufacturer:IDEC
Part of Description:RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:324 In Stock
TypeDescription
SeriesRR
PackageBulk
Part StatusActive
Mounting TypeSocketable
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10 A
Switching Voltage240VAC, 30VDC - Max
Coil Current60 mA
Coil TypeNon Latching
FeaturesLighted Indicator
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating-
Coil Insulation-
Must Operate Voltage19.2 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Operate Time25 ms
Release Time25 ms
Operating Temperature-25°C ~ 40°C
Contact MaterialSilver (Ag)
Relay TypeGeneral Purpose
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 324
Minimum: 1
Related IDEC Components
1432797-1 TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V...