RH2B-UAC220-240V - IDEC
Manufacturer Part Number:RH2B-UAC220-240V
Manufacturer:IDEC
Part of Description:RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:405 In Stock
TypeDescription
SeriesRH
PackageBulk
Part StatusActive
Mounting TypeSocketable
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10 A
Switching Voltage240VAC, 30VDC - Max
Coil Current4 mA
Coil TypeNon Latching
Features-
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating-
Coil Insulation-
Must Operate Voltage192 VAC
Must Release Voltage72 VAC
Operate Time20 ms
Release Time20 ms
Operating Temperature-25°C ~ 70°C