RH3B-ULCAC24V - IDEC
Manufacturer Part Number:RH3B-ULCAC24V
Manufacturer:IDEC
Part of Description:RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:294 In Stock
TypeDescription
SeriesRH
PackageBulk
Part StatusActive
Mounting TypeSocketable
Coil Voltage24VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10 A
Switching Voltage120VAC, 30VDC - Max
Coil Current70 mA
Coil TypeNon Latching
FeaturesLighted Indicator, Test Button
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating-
Coil Insulation-
Must Operate Voltage19.2 VAC
Must Release Voltage7.2 VAC
Operate Time25 ms
Release Time25 ms
Operating Temperature-25°C ~ 70°C