RV8H-2S-D12-C1D2 - IDEC
Manufacturer Part Number:RV8H-2S-D12-C1D2
Manufacturer:IDEC
Part of Description:RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 12V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:239 In Stock
Mounting TypeDIN Rail
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)6 A
Switching Voltage250VAC - Nom
Coil Current32 mA
Coil TypeNon Latching
FeaturesSocket Included
Termination StyleSpring Terminal
Seal Rating-
Coil Insulation-
Must Operate Voltage9.6 VDC
Must Release Voltage0.84 VDC
Operate Time15 ms
Release Time15 ms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C