RV8H-1S1-AD60-C1D2 - IDEC
Manufacturer Part Number:RV8H-1S1-AD60-C1D2
Manufacturer:IDEC
Part of Description:RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 60V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:234 In Stock
TypeDescription
SeriesRV8
PackageBulk
Part StatusActive
Mounting TypeDIN Rail
Coil Voltage60VAC/DC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)12 A
Switching Voltage250VAC - Nom
Coil Current9 mA
Coil TypeNon Latching
FeaturesSocket Included
Termination StyleSpring Terminal
Seal Rating-
Coil Insulation-
Must Operate Voltage48 VAC/DC
Must Release Voltage4.2 VAC/DC
Operate Time15 ms
Release Time15 ms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Relay TypeGeneral Purpose
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 234
Minimum: 1
Related IDEC Components
1101921001 Weidmuller
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 48V...