RY2S-ULDC24V - IDEC
Manufacturer Part Number:RY2S-ULDC24V
Manufacturer:IDEC
Part of Description:RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:381 In Stock
TypeDescription
SeriesRY
PackageBulk
Part StatusActive
Mounting TypeSocketable
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)3 A
Switching Voltage240VAC, 30VDC - Max
Coil Current32 mA
Coil TypeNon Latching
FeaturesLighted Indicator
Termination StylePlug In
Seal Rating-
Coil Insulation-
Must Operate Voltage19.2 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Operate Time20 ms
Release Time20 ms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Relay TypeGeneral Purpose
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 381
Minimum: 1
Related IDEC Components
2912277 Phoenix Contact
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V...