RH2V2-UDC100-110V - IDEC
Manufacturer Part Number:RH2V2-UDC100-110V
Manufacturer:IDEC
Part of Description:RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:414 In Stock
TypeDescription
SeriesRH
PackageBulk
Part StatusActive
Mounting TypeThrough Hole
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10 A
Switching Voltage240VAC, 30VDC - Max
Coil Current8.2 mA
Coil TypeNon Latching
Features-
Termination StylePC Pin
Seal Rating-
Coil Insulation-
Must Operate Voltage88 VDC
Must Release Voltage11 VDC
Operate Time20 ms
Release Time20 ms
Operating Temperature-25°C ~ 70°C