RH4B-UAC120V - IDEC
Manufacturer Part Number:RH4B-UAC120V
Manufacturer:IDEC
Part of Description:RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 120V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:292 In Stock
TypeDescription
SeriesRH
PackageBulk
Part StatusActive
Mounting TypeSocketable
Coil Voltage120VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)10 A
Switching Voltage120VAC, 28VDC - Max
Coil Current16.5 mA
Coil TypeNon Latching
Features-
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating-
Coil Insulation-
Must Operate Voltage96 VAC
Must Release Voltage36 VAC
Operate Time25 ms
Release Time25 ms
Operating Temperature-25°C ~ 70°C